Oficiálně vznikl spolek Fantazáci v roce 2004 v Jeřišně. Tenkrát byl znám pod názvem Fantazy Video, protože vůbec prvním počinem naší party byl amatérský film. Tenkrát si tři kamarádi řekli, že nechtějí prázdniny strávit poflakováním a začnou prostě dělat druhým radost. Sehnali další stejně naladěné lidi a už to bylo. Zkušenosti jsme sbírali stylem pokus - omyl a pomalu se dostávali do povědomí lidí. Naše akce děláme hlavně pro děti z Jeřišna a blízkého i širokého okolí.

Za krásný úspěch pokládáme vůbec první akci - Pohádkový les, na který přišlo hodně lidí. Nápad byl náš, ale strašidla nám bezvadně pomohli zahrát místní dobrovolní hasiči. Od té doby s námi nastupují i do dalších akcí a vždy je to zábava. Tehdy jsme však pochopili, že díky našemu nízkému věkovému průměru (většina z nás nebyla ještě ani plnoletá), nám skoro nikdo nevěří a nebere nás vážně. Chtěli jsme dokázat, že můžeme ledacos zvládnout sami. Žádnou pomoc jsme ale neodmítali. Proto si nás pod svá křídla vzala Slávka Peroutková a stala se předsedkyní spolku. Naše snahy dobře pochopili obecní zastupitelé, kteří se na několika našich akcích podíleli, ale nechali nám přitom mnoho volného prostoru pro naše nápady.

Velkým úspěchem byl dobře organizačně zvládnutý koncert Honzy Nedvěda. Sál praskal ve švech, ale vše běželo jak na drátku bez jediné chybičky. Odměnou nám byla slova díků od spokojených diváků a největší vyznamenání nám poskytli účinkující. Vyjádřili nám obdiv, že jsme v tak malé partě a za tak krátkou dobu dokázali dát koncert dohromady. Honza Nedvěd si díky tomu Jeřišno stále pamatuje. Je zvyklý na profesionály, kteří připravují koncerty ve městech. "S takovou bezvadnou partou krásných mladých lidí jsem se ještě nesetkal. Tenhle koncert si budu dlouho pamatovat," řekl nám při loučení. Z těchto jeho slov čerpáme energii dodnes. Nepotřebovali jsme dokázat nic většího. Co si může tak malý spolek z malé vesnice víc přát?

Aniž jsme to plánovali, rok 2007 nás však postrčil ještě o kousek výše. Stačil jeden bláznivý nápad - pokus o český rekord. Naše vedoucí Slávka byla však nejvíce pyšná na to, že jsme jako parta začali pracovat s cílem někomu pomoci. Akce spočívala v propojení pěti vesnic jednou velikonoční stuhou, která měřila na konci více než 7km. Rekord se podařil a máme na něj i oficiální certifikát. Největšího ocenění se nám však dostalo od nadace NROS, která pořádá sbírku Pomozte dětem. Náš nápad vyhodnotili jako nejoriginálnější dobročinnou akci roku. Dostali jsme možnost zasahovat do rozdělování peněz ze sbírky žadatelům a dokonce i být u jejich předávání. Ocitli jsme se i na slavnostní recepci, kterou pro nejlepší dárce pořádá každý rok velvyslankyně Velké Británie a Severního Irska v sídle britské ambasády v Praze. Obdrželi jsme oficiální poděkování za uspořádání nejoriginálnější akce ve prospěch celostátní sbírky Pomozte dětem. Jméno našeho spolku i naší vesnice se objevilo v tisku, nejen regionálním, v rozhlase i v televizi.

Krásnou akcí pro kuře byla stavba věže z lékařských špachtliček v roce 2008, do které jsme zapojili pět základních škol, v Malči, Nové Vsi u Chotěboře, Libici nad Doubravou, ve Vilémově a ve Smetanově ulici v Chotěboři. Společná věž nakonec měřila více než osm metrů a vynesla další korunky do sbírky Pomozte dětem.
I následující akce pro kuře „Salva pro kuře“ v roce 2009 byla nadací NROS vyhodnocena jako nejoriginálnější akcí roku a přišlo další pozvání do Prahy na britskou ambasádu.

Velkým projektem byla i kniha Povídej mi… Tento projekt vymyslela Slávka a rozjeli jsme ho díky nadaci O2 Think Big. Šlo o jedinečné propojení generací - dětí a seniorů. Do projektu se s námi pustili senioři z Domova pro seniory v Havlíčkově Brodě a děti při Základní umělecké škole z Chotěboře. Babičky a dědečkové vyprávěli své příběhy, které zaznamenávala a editovala Slávka a děti se postaraly o ilutrace k jednotlivým povídkám. Vznikla tak opravdu nevídaná kniha Povídej mi…, kterou jsme slavnostně pokřtili 14.12.2012. Tento projekt se stal Skutkem roku 2012 a byl nominován mezi 4 nejlepšími v ČR a Rakousku.

Jednou z našich nejoblíbenějších akcí, která se stala už tradiční, je Mikulášská party. Každý rok se snažíme něčím překvapit a předčit akci předešlou. V roce 2014 jsme se s dětmi sešli už po desáté a velkolepě jsme to oslavili. Velkým překvapením pro děti byl živý betlém a nakonec přišel i kouzelník.

Rok 2015 nebyl pro náš spolek moc veselý. Hned na jeho začátku nás opustila naše vedoucí, kamarádka, maminka Slávka. Vzpomínáme na ní s láskou a vděčností a vy si o ní můžete přečíst v sekci Vzpomínka na Slávku.

První velkou akcí bez naší vedoucí byla již jedenáctá mikulášská akce, která byla tentokrát Andělská. Tomuto tématu se podřídila výzdoba, ale i masky dětí. Měly přijít jako andílci a hodnotilo se nejlepší zpracování masky. Na děti čekala spousta zábavy, tance, soutěže, ale hlavně Anděl ve svém malém nebíčku, který jim rozdával peříčka na ochranu před čerty a vším zlem. Ani letos nechybělo překvapení, nyní však v režii Fantazáků. Řekli jsme si, že když máme v týmu profesionálního baviče, tak toho využijeme. Tím profesionálem je Ondra, který vymyslel speciální UV show. Postačilo na to pár zářivek, prostěradla a šikovné ruce, aby mohlo představení v podobě Kohoutích zápasů proběhnout. Jako další s UV světly vystoupily mažoretky z Chotěboře a Ondra završil překvápko svým točícím uměním s tzv. Poyi.

Rozhodli jsme se jako spolek dál fungovat a pokračovat v tom, co Slávka měla tak ráda - dělat radost druhým.
Nápady nám zatím nedocházejí a rozesmáté dětské tváře nám dodávají energii pro další akce.